Aktualitások
Koronavírus és a sérülékeny csoportok egészségügyi szemszögből: hogyan vigyázhatunk egymásra?
2021-04-08
Gyász és a Gyerekek Workshop Szakembereknek
2021-04-07
A hagyományos kultúrákban a nevelés fontos része volt, hogy a gyerekeket is bevezessék a közösség kultúrájába. megismertessék a világképet, a közösség rítusait szokásait is. A mindennapi élet szokásaihoz bizony hozzátartoztak az élet-betegség, egészség-halál kérdései is. Ma a halállal előkészület nélkül, viszonyulási minta nélkül szembesülnek a gyerekek. Egy-egy konkrét haláleset pontosan az elhallgatások, az ember és a halál viszonyáról való gondolkodás hiánya miatt éri váratlanul, felkészületlenül a gyerekek legtöbbjét.
Az óvodában és az iskolában kevés szó esik ezen, tabunak számító kérdésekről, pedig a megismerés az ismerkedés prevenciós funkciót is betöltene. Ezekben a krízishelyzetekben a felkészítés során hallottak segíthetnének megtanulni a természetes emberi viszonyulást, kapaszkodót nyújtanának a szeretett személyek elvesztésének megéléséhez, gyászban történő feldolgozásához.
A csoport foglalkozást tartja: Révész Renáta Liliána pszichológus, gyásztanácsadó, meseterapeuta, gyerekpszichodráma vezető
Forrás és további információ: FB esemény
A gyászoló gyermek segítése képzés
2021-03-29
A Napfogyatkozás Egyesület gyakorlatorientált képzést szervez felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező segítő foglalkozású szakemberek számára 2021. április 16-17-én 09:00-17:00 óra között online. A képzésre olyan gyermekeket segítő szakembereket várnák, akik egyéni, csoportos formában közvetlen vagy közvetett módon találkoznak a gyermekek veszteségeivel. Munkájuk során felismerték a gyász és a veszteség feldolgozásának fontosságát, de hiányosnak érzik eszköztárukat.
A cél olyan veszteség-informált segítői attitűd kialakítása, mely során a szakember egy sajátos megközelítést alkalmaz, amely felismeri és hangsúlyozza, hogy a megélt veszteségek befolyásolják a gyermek viselkedési, érzelmi, testi és lelki jólétét. A segítő munka során a gyermek viselkedése és a gyásztapasztalat közötti összefüggések megértésére is törekszik, segíti az élményhez kötődő érzelmek, élmények és emlékek megértését és feldolgozását, ezzel szükség esetén lehetővé téve a gyermek számára, hogy adaptív módon tudja a személyiségébe beépíteni az életében lezajlott eseményt. A képzés során a résztvevők elméleti, gyakorlati támpontokat és konkrét eszközöket kapnak a veszteség-informált attitűd alkalmazásához a munkájukban.
Forrás és további információ: Gyaszportal.hu
Iskolai szociális munkás képzés
2021-03-22
"Az óvodai és iskolai szociális munka elsődleges célja a köznevelési intézményekkel jogviszonyban álló gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése, a családok segítése és pedagógusok nevelő munkájának segítése. Épp ezért az egyik legnagyobb hangsúlyt a szociális munkások tevékenységében a prevenciónak kell kapnia, fókuszban az egészségfejlesztésben való közreműködésben, a függőségek kialakulásának megelőzésében, az iskolai lemorzsolódás és az iskolai erőszak megelőzésében, csökkentésében.
A hallgatóink ismereteket kapnak a társszakmák kompetenciájáról, dilemmájáról, amely segítheti saját szakmai határaik kialakításában, a koordinációban. A kommunikáció és konfliktuskezelő készségek fejlesztésével segítséget kapnak a szakemberek a kialakult konfliktushelyzetek kezelésében és ők is segítséget nyújthatnak a gyermekeknek, családoknak és pedagógusoknak a hatékony együttműködés elérésében."
Forrás és további információ ITT
Segélyvonal anyáknak
2021-03-19
Ubuntu - A Szociális Munka Világnapja
2021-03-12
A Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SZMME) online szakmai programmal ünnepli a Szociális Munka Világnapját 2021. március 16.-án, kedden 18:00-19:45 között ezen a linken.
A programban (többek közt) közös beszélgetés lesz az oltakozás szakmai, etikai, munkajogi, technikai és érzelmi kérdéseiről.
Forrás: FB esemény
Radikalizáció megelőzése az ifjúsági munka során - Workshop
2021-03-11
Lángok marták, kezek segítették
2021-03-10
Tyukodon a Szabadság téren 2021. 01. 15-én hajnalban tűz ropogása ébresztette a környékbelieket. A két gyermekes családot álmában érte a szerencsétlenség. A szomszédok segítségével még a Tűzoltóság kiérkezése előtt sikerült megfékezni a lángok terjedését, ezzel megmenteni a család otthonának egy részét. A tetőszerkezet fele és a berendezés jelentős része odaveszett, egy szoba füstös, de lakható állapotban maradt meg. Személyi sérülés szerencsére nem történt, de a család ingatlanában, javaiban komoly károk keletkeztek.
A települési önkormányzat anyagi támogatása mellett, a Tyukodi Közösségi Ház (EFOP-1.4.2.-16-2016-00016 Gyerekesély Program keretében működő) munkatársainak a koordinálásával, Tyukod Nagyközség Roma Nemzetiségi Önkormányzata és önkéntes segítők bevonásával sikerült helyreállítani a tető nagy részét. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat ágyakat, szobabútorokat, székeket, szőnyegeket, ruhákat, használati eszközöket adományozott. A Gyerekesély Program Krízis alapjából új konyhabútor került beszerzésre. Ezen túl a Gyermekjóléti Szolgálat és több helyi lakos is segítette a bajba jutott családot.