Aktualitások
ECPAT országjelentés
2021-02-16
Idén első alkalommal jelent meg a gyerekek szexuális kizsákmányolásáról szóló hazai riport, az ECPAT és a Hintalovon Alapítvány közös országjelentése. A jelentés a jogszabályi kereteken és a társadalmi jellemzőkön túl kitér az emberkereskedelem, a kényszerházasság, a turizmus területén történő kizsákmányolás és a gyerekek prostitúciós célú kizsákmányolásának hazai megjelenési formáira is. A különösen veszélyeztetett csoportokon túl taglalja a szakemberhiányt és a gyermekvédelmi rendszer kritikus pontjait, de sorra veszi az elmúlt évek pozitív intézkedéseit és változásait is. A jelentés kizárólag publikált statisztikákat és információkat, közérdekű adatigénylés útján szerzett információkat tartalmaz, saját kutatási adatot nem. A jelentésben a felhasznált adatok átfogó módon, társadalmi kontextusba helyezve jelennek meg, azok szociológiai, jogi, kriminológiai szemszögből egyaránt bemutatásra kerülnek.
A főbb megállapítások közt van, az, hogy Magyarországon a gyermekek és a roma kisebbséghez tartozók vannak a leginkább kitéve az elszegényedés kockázatának. A mélyszegénységben élő gyerekek a legkiszolgáltatottabbak a szexuális kizsákmányolás áldozatává válása szempontjából. A fizikai, pszichológiai, érzelmi erőszak és az elhanyagolás is gyakran része volt az életüknek az áldozattá válást megelőzően is.
Forrás: Hintalovon Alapítvány, Tanulmány
Iskolai Gyermekvédelmi Irányelvek Program
2021-02-09
Az iskolai zaklatás, a kortárs online erőszak, a családban elszenvedett bántalmazás esetek iskolai következményei, és a tanár-diák / szülő-tanár konfliktusok komoly kihívást jelentenek az oktatási intézmények számára.
A tapasztalatok szerint ezekre a kihívásokra sok esetben eseti, ad-hoc válaszaik vannak az intézményeknek. A hatályos jogszabályok szerint kötelező dokumentumok (így például SZMSZ, Házirend, Alapító Okirat, Pedagógiai Program) nem adnak választ a legfontosabb folyamatokra az észlelés, jelzés, reagálás és utánkövetés dimenzióiban, ezért célszerű olyan kiegészítő protokollt (irányelv) elfogadni, amely az oktatási intézményeket képessé teszi arra, hogy valóban biztonságos környezetként működjenek.
A Hintalovon Alapítvány online képzési programjának célja, hogy Magyarországon az iskolás gyermekek számára biztonságos környezetet teremtsünk a gyermekbántalmazások hatékony és sikeres megelőzésével és megfelelő intézményi kezelési protokolljaival. A kurzus elsősorban iskolák fenntartóinak és iskolai vezetőknek ajánlott.
Forrás: Kurzus
Kőbölcső - könyvajánló
2021-02-08

Helyreállító művészet művészetterápiás képzés
2021-02-04
A képzés egy online nemzetközi e-learning tanagyag tesztelése személyes tréningfolyamaton keresztül. A képzés során betekintést nyernek a résztvevők a helyreállító igazságszolgáltatás fogalmi és gyakorlati megközelítésébe, e szemlélet alkalmazásába a művészeteken keresztül a mindennapi életben különös tekintettel, a pszichés betegséggel küzdők érdekében.
Gyász és veszteség az iskolában
2021-01-27
A Napfogyatkozás Egyesület felvételt hirdet Hogyan vigasztaljuk meg a gyereket? – veszteség és gyász feldolgozásának elősegítése, támogatása az iskolában 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzésre.
A gyakorlatorientált képzésen a pedagógusok megismerik a veszteségekhez kapcsolódó gyász folyamatát, ezek életkori jellegzetességeit a gyermekek egyes korosztályainál. Emellett pedig konkrét, valódi iskolai helyzetekben alkalmazható kommunikációs technikákat, strukturális módszereket sajátítanak el, saját egyedi helyzetükhöz, tapasztalataikhoz, tanítási attitűdjükhöz igazítva ezeket. A képzés keretein belül a veszteségfeldolgozás támogatási lehetőségeinek gyakorlati formában való elsajátítása mellett alkalom nyílik arra is, hogy vírushoz és az online oktatáshoz kapcsolódó aktuális, speciális helyzetekre is megoldásokat találjanak.
Forrás és további info: gyaszportal.hu
Kampány a szülők digitális tudatosságáért
2021-01-27
A Magyar Telekom és a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány kampánya olyan összefüggésekre hívja fel a figyelmet kampányában, amikre elsőre nem gondolnánk, amikor egy gyerekről posztolt képet látunk a neten. A tudatos digitális viselkedésre buzdító kezdeményezés célja hogy felhívja a szülők figyelmét arra, hogyan tudnak az online térben is gondoskodni gyermekük biztonságáról.
Hogyan jut el egy tengerparti pucér fotó a darknetre? Milyen befolyással vannak az arcképfelismerő szoftverek a jövőnkre? Hol függhet össze egy gyerekkorban megosztott történet egy későbbi sikertelen álláspályázattal? Mi köze a közösségi médiának az iskolai zaklatáshoz? Hogyan változtatja meg a gyermekkori emlékeket a közösségi médiára készített képek alternatív valósága? Milyen összefüggés van a szexuális zaklatás és a magánéleti információkat tartalmazó posztok között? Miről árulkodnak privát tereink?
További információ: www. tudatosdigitalis.hu és www.hintalovon.hu/digitalis-szulo
Pacekos banda a házban
2021-01-23
Az AZVLM (“azvalami”) 2018 végén alakult, a kollektíva a koronavírus-járvány első hulláma alatt a Digitális Művészetek az Oktatásban projekt keretében foglalkozásokat kezdtek tartani a dányi romatelep tinilányainak. A projekt eredménye egy hamarosan megjelenő EP lesz, amin 4 dal fog szerepelni, ami stílusában elég eklektikus. A lemez ötlete nagyon tetszett a résztvevőknek, a zene és az éneklés a közös nyelv, ami mindenkinek otthonos terep. Az albumírás pedig teljesen újféle, teljesen más jellegű, mint az eddigi BAGÁZS-os foglalkozások, amiken részt vehettek.
Ismert zenészeket kértek fel az együttműködésre. Zenél majd az albumon Farkas Kriszti (Muzsik és Volkova), Antonia Vai, Lee Oliver (ÉK), Zahár Fanni, Oláh Józsi (ParnoGraszt), Ferenczi György, Szabó Sipos Ágoston (Freakin’ Disco), Konsiczky Dávid (csaknekedkislány), Palágyi Máté és Fehér Gábor (Bohemian Betyars).
Forrás: szeretlekmagyarorszag
Esélyradar
2021-01-04
A Civil Kollégium Alapítvány keretein belül a Rendszerszint – Országos Közösségszervező Műhely tagjai egy olyan erős, és igazságos magyar társadalomért dolgoznak, amiben a helyi közösségek képesek a közös cselekvésre, értékeik megvédésére, érdekeik képviseletére, és arra, hogy maguk hozzák meg a róluk szóló döntéseket.
A műhely keretében hozták létre az Esélyradar oldalt, melynek célja, hogy a koronavírus-járvány által leginkább kiszolgáltatott embereket támogassa. Ennek eszköze pedig az információ, ugyanis a Covid miatt kialakult káoszban azt vették észre, hogy ezzel tudnak a leginkább segíteni.
Munkájuk során közvetlenül találkoztak az informált családokat sújtó leggyakoribb, sokszor életveszélyes problémákkal. A szegény családok anyagi nehézségeik miatt nem tudnak megfelelően védekezni járvánnyal szembe, nem tudják megvenni a vitamint, a fertőtlenítőszereket, de a maszkokat sem. Ezért elindítottak egy adománygyűjtést az aHanggal közösen, hogy a befolyt összegből védekezést segítő eszközökkel, vitaminokkal, élelmiszerekkel támogathassák az arra szorulókat.
Forrás: eselyradar.hu