Aktualitások
Lelki egészség a kora gyermekkorban
2020-12-16
A Semmelweis Egyetem EKK Mentálhigiéné Intézet gondozásában megjelent „A kora gyermekkori lelki egészség támogatásának elmélete és gyakorlata I-II.” kétkötetes digitális szakkönyv (Szerkesztette: Danis Ildikó, Németh Tünde, Prónay Beáta, Góczán-Szabó Ildikó, Hédervári-Heller Éva). A kora gyermekkorral foglalkozó szakemberek számára a kötetek által bejárható út: kihagyhatatlan.
A kötetek az Európai Unió támogatásával készültek, a nyomtatott kötetek várható megjelenése: 2021. június. A kiadványok szabadon letölthetők és megoszthatók: I. kötet, II. kötet
Forrás: Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet
Szociális statisztikai évkönyv
2020-12-14
"A Központi Statisztikai Hivatal kiadta a 2019. évi Szociális statisztikai évkönyvét. A kiadvány a főbb demográfiai és gazdasági aktivitási adatoktól a családtámogatások, gyermekjóléti ellátások adatain át a szociális alapellátások és nappali ellátásokig bezárólag 12 fejezetben közöl adatokat.
A könyv ajánlója szerint a hazai szociális ellátórendszer az uniós átlagnál többet költ a családok és gyermekek, valamint az idősek támogatására. A gyermekgondozási díj reálértéke 1990 óta több, mint kétszeresére emelkedett, míg a családi pótléké felére csökkent. 2019-ben a nyugdíjak és egyéb ellátások reálértéke 44%-kal magasabb volt, mint 1990-ben. 2018-ban 7,4 ezer milliárd forintot költött az ország szociális védelemre, melynek 65%-át pénzbeni, 35%-át természetbeni juttatásként kapták a rászorulók.
A 2019. évi kötet megvásárolható a KSH oldalán, ezzel egy időben a 2018. évi statisztikai évkönyv letölthetővé vált pdf formátumban."
Forrás: SzocOkos
Gyerekjogi problémák járvány idején
2020-11-20
A pandémia minden más mellett nagyon komoly gyermekjogi kihívásokat is hozott – ezek közül sok viszonylag nyilvánvalónak tűnik, akadnak viszont kevésbé láthatóak, kevésbé megfoghatóak is. A Hintalovon Alapítvány Összeszedte a 10 legfontosabb kockázatot, amit a koronavírus, és az azzal kapcsolatos változások a gyerekek számára jelentenek, jelenthetnek.
A gyerekek biztonsága és egészséges felnövekedése mindannyiunk közös érdeke, és a felnőttek felelőssége. Ezért is fontos, hogy ismerjük a gyerekjogokat, és megértsük, mi fenyegetheti ezek teljesülését. Covid-19 idején az alábbi 10 területre biztosan jobban oda kell figyelnünk: Gyermekszegénység, Gyermekbántalmazás, Oktatáshoz való jog, Elvált szülők gyermekei, Biztonságos médiahasználat, Információhoz való jog, Egészségügyi ellátáshoz való jog, Szexuális kizsákmányolástól való védelemhez való jog, Szabadidőhöz, játékhoz, kultúrához való jog, Magánélethez való jog.
Forrás: https://hintalovon.hu/2020/11/20/gyerekjogok-covid/
Energiaszegénység Magyarországon
2020-11-17

Halász Judit mesél a kis Koripról
2020-11-17
2013-ban Dániában egy csapat önkéntes kezdett el kis polipokat horgolni koraszülött babák számára. A polipkák karjai amellett, hogy az ölelést, a biztonságot szimbolizálják, abban is segítséget nyújtanak, hogy a csövek helyett azokat fogják, azokba kapaszkodjanak a kicsik. A köldökzsinórt is „pótolja” a polipok karja, amelynek megragadása az anyaméh biztonságát eleveníti fel a koraszülött babákban, nyugtatólag hatva rájuk.
A kezdeményezés hamar pozitív visszhangot kapott, és a koraszülött osztályokon elkezdték alkalmazni a kis nyolckarúakat. Magyarországon a Koraszülöttekért Országos Egyesület szervezi a Koripok készítését, a Halász Judit által felolvasott Mese az üvegfészekből is az ő kezdeményezésük. Egy szeretetteljes eszköz, amivel bepillantást nyerünk a színfalak – a koraszülött intenzív osztály falai – mögé. Kívülállóként nehéz megérteni, hogy a koraszülésben érintett családok milyen megpróbáltatásokon mennek és mentek keresztül, ahogy szülőként sem könnyű feladat mindezt elmagyarázni a környezetünkben élőknek. Mindamellett szeretnék, ha a koraszülött gyerekek is találkozhatnának saját történetükkel, hogy tudják, milyen emberfeletti módon küzdöttek életük első pillanatától.
Forrás: KORE
Köszönet a szociális dolgozóknak
2020-11-16

Emberi jogi képzés pedagógusoknak, ifjúságsegítőknek
2020-11-04
Az Amnesty International emberi jogi oktatási programja továbbképzést indít pedagógusok és fiatalok csoportjaival foglalkozó szakemberek számára. Céljuk, hogy a fiatalok és közösségeik tudatos cselekvéssel reagáljanak a társadalmi problémákra. Ezen a képzésen szeretnék megmutatni az emberi jogi oktatási módszertanunkat gyakorló pedagógusoknak, iskolai szociális segítőknek, és minden olyan szakembernek, akik fiatalok csoportjaival foglalkoznak.
A résztvevők a képzés végére biztosabban fognak tudni emberi jogokról beszélgetni a fiatalokkal; megismerik az emberi jogi oktatás változatos módszertanát; megtanulják használni az Amnesty főbb kampányaihoz tartozó oktatási anyagokat; betekintést nyernek az Amnesty többi oktatási programjába; megismerik az Emberi Jogi Barát Iskola koncepcióját.
Jelentkezni 2020. november 11-ig lehet itt. További képzések: https://www.facebook.com/events/2741172086209630
Forrás: https://www.facebook.com/events/372991113832970/
Romák emberi és állampolgári jogai
2020-11-02
2020 novemberében a Tom Lantos Intézet műhelytalálkozót szervez a roma holokausztról szóló oktatási program fejlesztéséről. A pedagógusok, tanodások számára kidolgozott gyakorlatorientált módszertan a roma holokauszt történetére alapozva nyújt eszközöket a szabadság, az alapjogok, a közösségi felelősség és a szolidaritás fogalmának megismertetéséhez.
Az oktatási programot „Pedagógus-továbbképzés a szabadságról, közösségi felelősségről, szolidaritásról a Roma Holokauszt kapcsán” címmel az Oktatási Hivatal 2019-ben akkreditálta.
Az egymásra építkező online műhelytalálkozó három Zoom-esemény keretében kerül megrendezésre 2020. november 11-én, 12-én és 16-án 16.00-18.30-ig. Jelentkezni ezen a linken keresztül lehet.
Forrás: Tom Lantos Intézet
REYN díj - Az év roma szakembere a gyermekekért díj
2020-10-15
A “REYN díj - az év roma szakembere a gyermekekért” díjjal azokat a roma szakembereket díjazzák, akik szegény/roma/hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak.
Cél ezzel az elismeréssel, hogy hozzájáruljanak a roma szakemberek társadalmi befogadásához, valamint hogy a szélesebb közvéleménnyel is megismertessék azokat a kora gyermekkori roma szakembereket, akik kiemelkedő munkát végeznek a gyermekek körében.
Kategóriák: Az év REYN óvónője / védőnője / tanítója / pedagógiai asszisztense (+óvodai dajka) / szociális szakembere (bölcsődei gondozó, biztos kezdet ház munkatárs, szociális munkás, családsegítő).
A jelöléseket az alábbi linken lehet beküldeni, október 31-én 24.00 óráig. https://forms.gle/DEDreKNkN6bh3jci7 A jelöléseket szakmai zsűri értékeli, mely roma és nem-roma szakemberekből áll.
Forrás és további info: Reyn.hu