Aktualitások
„Nincs azzal baj, ha megijedtek”
2020-03-18
"Erna Solberg norvég miniszterelnök hétfőn kizárólag gyermekeknek szóló sajtótájékoztatót tartott a koronavírusról, amelyben – az oktatási és a családügyi miniszterrel közösen - megválaszolta az aggódó gyerekek által feltett kérdéseket, amiket a közmédia és a legnagyobb független napilap közösen gyűjtött össze.
„Különleges napok ezek. Sok gyerek szerint ijesztő, ami történik” – kezdte Solberg miniszterelnök válaszát az egyik kérdésre. Mint mondta, „Nincs azzal baj, ha valaki megijed, amikor ennyi dolog történik egyszerre”. Hozzátette, lehet, hogy megjelenik a fertőzés a kérdező gyerek környezetében, de „majdnem mindenki rendben átvészeli azt, ugyanez igaz apura és anyura, ha ők is elkapják”.
A miniszterelnök és miniszterei olyan kérdésekre válaszoltak többek között, hogy „Lehet-e szülinapi zsúrt szerveznem?”, „Meglátogathatom a nagyszüleimet bevásárlás után?”, „Mikor lesz védőoltás?”, illetve sokan kérdezték, hogyan segíthetnek. A nagyszülők látogatására természetesen az volt a válasz, hogy most inkább ne, a védőoltásra, hogy még nem tudni, a segítésre pedig az, hogy azzal segítenek a legtöbbet a gyerekek is, ha otthon maradnak, mert így nem adják át másoknak és nem kapják el másoktól a vírust." HVG
Edison100 lista újratöltve
2020-02-27
"Az Edisonplatform idén második alkalommal állítja össze az Edison100 listát, gyűjti össze azokat a kezdeményezéseket, amelyek rendhagyó módon fejlesztik az általános iskolás korú gyerekeket és szüleiket az iskola keretein túl. A lista célja elismerni az iskoláskorú gyerekek fejlesztésével foglalkozó szereplőket, biztosítani őket arról, hogy nincsenek egyedül, emellett pedig megerősítést kapnak abban, hogy munkájuk fontos és értékes. A programon keresztül a fejlesztő szervezetek kapcsolatba kerülhetnek más, hasonló gondolkodású kezdeményezésekkel, megoszthatják egymással a tudásukat és tapasztalataikat.
Az Edison100 lista lehetőséget biztosít arra is, hogy a különböző kezdeményezések kapcsolódhassanak, egymástól tanulva fejlődhessenek, vagy akár közösen valami egészen újat alkothassanak. A lista segítségével láthatóvá válnak azok a gyakorlatok, amelyek túlmutatnak a mai hagyományos oktatás keretein. Egyfajta iránytűként szolgál a szülőknek, hogy hova érdemes fordulni, mik azok a kompetenciák, amik a jövőben fontosak lesznek, és ezeket hol és hogyan tudják megszerezni a gyerekek. " 2020 március 9-ig lehet a listára ajánlani kezdeményezéseket.
Közösségfejlesztői képzés
2020-02-23
A Közösségfejlesztők Egyesülete 120 órás Közösségfejlesztői képzést indít Budapesten. Jelentkezési határidő: 2020. március 15.
A képzés célja, hogy a résztvevő kezdeményezővé váljon a lakosság önszervező folyamataiban; alkalmazza az aktivizáló, nyilvánosságot fejlesztő, közösségi tervező és közösségi tanulási módszereket, együttműködéseket; szakmailag segítse a kibontakozó önszerveződést, támogassa a közösséget információkkal, kapcsolatok és képzések szervezésével, programok és projektek fejlesztésével.
A szülői-családi segítő-tanácsadó képzés
2020-02-21
A képzésre olyanok jelentkezését várjuk, akik maguk is gyakran kerülnek kapcsolatba szülőkkel, segítői szerepben.
A képzés végén a szülői-családi tanácsadók, a közös tudásbázis alapján csoportos foglalkozásokat tudnak tartani, iskolákban, szülői klubokban, például gyerek önbizalma, önállósága /szabályok, határok, dicséret / kortárs kapcsolatok / konfliktusok kezelése /gyerek felelőssége témakörökben.
A segítőket ösztönözzük és segítjük, hogy a saját környezetükben szülőcsoportokat hirdessenek és tartsanak, a képzést követő évben legalább 2-4 alkalommal, akár 5-10 fő részvételéve
Ingyenes képzés az EFOP 1.2.9 Család- és Karrierpont pályázat részeként. Forrás
Korszerű addiktológia képzés
2020-02-21
A tanfolyam célja, hogy a hátrányos helyzetű csoportokkal és/vagy fiatalokkal dolgozó egészségügyi, oktatási és szociális szakembereknek, akik az addiktológia területén nem szakemberek, olyan, az addiktológiai problémákkal kapcsolatos, korszerű ismeretanyagot adjon át, amit a napi munkájuk során használni tudnak.
A képzés minden emberekkel foglalkozó szakember számára nyitott, szociális szakemberek számára pontszerző képzés (akkreditált szociális egyéb képzés, 37 pontot ér).
A III. kerületben lakó (lakcímkártyával vagy bérleti szerződéssel igazoltan) vagy ott dolgozó
szakemberek számára a képzés térítésmentes, mert azt a Békásmegyeri városrész rehabilitációs Vekop projekt finanszírozza. A képzés ára egyéb esetben 52 ezer Ft/fő, ami tartalmazza a vizsgadíjat is.
A képzés legalább 12 jelentkezővel indul, legfeljebb 20 fő részvétele lehetséges. A képzésen ellátás nincs. A megengedett hiányzás 10%, azaz 3,5 tanóra.
Helyszíne: Bp., 1039 Lukács Gy. u. 3.
Gyógypedagógiai intézményben dolgozó szakemberek képzései
2020-02-10
A KézenFogva Alapítvány képzései értelmi és halmozottan fogyatékos emberek számára szociális és gyógypedagógiai szolgáltatást biztosító intézményekben (állami, egyházi, alapítványi) tevékenykedő szakembereknek szólnak. A 2020 tavaszi akkreditált továbbképzéseire 2020. február 28-ig várják a jelentkezéseket:
Szexualitással kapcsolatos konfliktusok kezelése fogyatékos felnőttek intézményi ellátása során (30 óra, 3 nap)
Könnyen érthető kommunikációt (KÉK) használó szociális segítők intenzív képzési programja (30 óra, 4 nap)
Az autizmus spektrum zavarral élő gyermekek – az autizmus szempontú, infó-kommunikációs akadálymentesítés alapelvei (4 nap + 10 óra otthoni munka)
LANTEGI – Új munkaképesség – felmérő módszer a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása érdekében (48 óra, 4 nap elmélet +2 nap egyéni gyakorlat +1 nap vizsga)
Mediációs képzés
2020-01-28
A Mediare - Kisebbségi Mediációs Intézet 2020. tavaszán 2x30 órás alap mediációs képzést indít Budapesten azoknak, akik közvetítő konfliktuskezelőként szeretnének dolgozni - akár eddigi munkájukat kiegészítendő, akár egy új, mediátori szakma kezdeteként.
A képzés célcsoportjai: szociális területen dolgozók, pszichológusok, pedagógusok, jogászok, de szívesen látjuk más szakmák művelőit is, akik meg szeretnék tanulni a felnőtt problémamegoldás elveit és módszereit.
Az Igazságügyi Minisztérium Közvetítői Névjegyzékére kerülés feltétele egy legalább 2x30 órás ún. elméleti képzés elvégzése (amely tréningcsoportot jelent) és a gyakorlat igazolása (pl. esetmegbeszélés, szupervízió). A Képzés mindenben eleget tesz az IRM rendelet előírásainak, és a képzést követően a gyakorlati fázis teljesítésére is lehetőség van.
Olvassunk a gyereknek!
2020-01-15
Azok a gyerekek, akiknek csak napi egyetlen könyvet olvasnak, mintegy 290 ezerrel több szót hallanak ötéves korukra, mint azok, akiknek szülei, gondozói nem olvasnak rendszeresen nekik - derült ki a Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics című folyóirat online kiadásában közzétett tanulmányból. Írja a Fidelio. "Azok a szavak, amelyeket a könyvekből ismernek meg, jóval összetettebb, bonyolultabb szavak, mint azok, amelyeket a szülőkkel beszélgetve megismernek" - magyarázta a kutató. Egy gyermekkönyv szólhat az antarktiszi pingvinekről, olyan szavakat és fogalmakat ismertet meg nekik, amelyek nem jönnek elő a mindennapos beszélgetésben. És ezek a szavak különösen fontosak lehetnek az olvasás megtanulásában" - idézte Logant a Science Daily tudományos honlap.